Firma rodzinna

Jutro imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny.

Aktualności

Newsletter

Jesli chcesz otrzymywać inforamcje o
nowosciach i promocjach podaj adres
e-mail i wybierz rodzaj informacji.

Aktualności Aktualności

XXIX Babiogórska Jesień

XXIX Babiogórska Jesień za nami. Przez trzy dni temat kultury pasterskiej ogarnął Zawoję. Festiwal otwarła konferencja poświęcona tematowi „Kultura pasterska w rejonie Babiej Góry”, na której mogliśmy posłuchać znakomitych wystąpień Andrzeja Pecia, dr Urszuli Janickiej – Krzywdy, Katarzyny Ceklarz, Reginy Wicher, Gabrieli Gacek, Barbary Rosiek. Gośćmi konferencji byli także Józef Michalek oraz Piotr Kohut, czyli pomysłodawcy i realizatorzy Redyku Karpackiego, o którym opowiedzieli podczas konferencji.

Licznie zgromadzeni uczestnicy mogli posłuchać o babiogórskich halach i polanach, o magii pasterskiej, nazewnictwie pasterskim, babiogórskich szałasach, folklorze pasterskim pod Babią Górą czy też sposobach i możliwościach wykorzystania bogactwa kultury pasterskiej w edukacji regionalnej.

W tym samym czasie w specjalnie przygotowanym na festiwal „Namiocie zapomnianych zawodów pasterskich” najmłodsi poznawali gawędy i legendy babiogórskie opowiadane przez członków zespołu JUZYNA. Wieczorem zaś przy watrze zebrali się nasi goście ze Słowacji oraz lokalni muzykanci aby wspólnie zaśpiewać i zagrać.

Sobota i niedziela to przede wszystkim programy sceniczne zespołów folklorystycznych oraz najważniejsze wydarzenia będące fundamentem festiwalu – REDYK, czyli zejście owiec z hali oraz pokaz podziału stada między właścicielami. Wydarzeniu towarzyszył zespół Holny - od lat związany z Babiogórską Jesienią oraz fenomenalni Słowacy - „Gurol’sko Muzyka Zbuje”.

Na scenie w sobotę odbył się już po raz drugi przegląd zespołów folklorystycznych z naszego powiatu, o którego organizację zadbała Lokalna Grupa Działania „Podbabiogórze”. Oficjalnemu otwarciu przez wójta gminy Pana Tadeusza Chowaniaka towarzyszyło tradycyjne, wspólne odśpiewanie hymnu górali beskidzkich - „Szumi Jawor”.

Przez dwa dni na scenie wystąpiły zespoły, których programy oparte były na temacie pasterstwa, m.in. Zbyrcok z Juszczyna, Juzyna z Zawoi, Orawiacy z Lipnicy Wielkiej, Górale z Mostów, Zbójnik ze Skawicy . Wieczorem zaś prezentowały się folkowe zespoły FUTURE FOLK, CACI VORBA czy też Hanka Wójciak. Nie można zapomnieć także o widowisku mianowania na zbójników, przygotowane przez Bractwo Zbójników spod Babiej Góry, które w tym roku było niezwykle zachwycające.

Na terenie imprezy przygotowano specjalnie zaaranżowany namiot zapomnianych zawodów pasterskich, w którym można było zobaczyć ja produkuje się naczynia bednarskie, redykałki, wełnę, torby pasterskie, piszczałki i dzwonki. Obok namiotu powstała bacówka wraz z całym „bacowskim” zapleczem, gdzie uczestnicy festiwalu mogli zapoznać się z tym jak wygląda dzień bacy na szałasie.

Kolejna, jubileuszowa XXX Babiogórska Jesień za rok a tymczasem chcemy jeszcze raz podziękować wszystkim sponsorom, którzy wsparli nasz festiwal oraz Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za dofinansowanie tegorocznej edycji.


Źródło: www.zawoja.pl